Cesta do fantazie | Filmová anime Recenze

29. června 2014 v 8:46 | Daky

Filmové studio Ghibli zná snad každý a to se nemusí ani o anime, nebo mangu zajímat. Jak na tom je tedy jeden z nejznámějších kousků tohoto studia, cesta do fantazie?Mimochodem příběh o prostituci, ale o tom jinde.

Cesta do fantazie, nebo-li Spirit away, kousek, který studiu Ghibli vidělal naprosto božské peníze a pořád se jedná a o jeden z nejvýdělečnějších anime filmů. Přesto je tu otázka, zda si to ten titul vůbec zaslouží? Když si to vezmeme příběh se točí okolo malé holčičky Chihiro, která se, jak už je zvykem, vydává do nového bydlištiě. Lajcky řečeno, stěhuje se. No a co se nestane. Malý Chihiro s jejími rodiči se ztratí, projdou tunelem a, jaksi se ocitnou na druhé straně, na straně kde se to hemží příšerami. No a jelikož jsou Chihorini rodiče nenasytní, promění se v prasata.

A zde začíná ta prává "zábava". Chihiro se snaží najít způsobit jak rodiče osovobodit a vypadnout z tohodle místa, nelíbí se jí tu. Cestou potkává spoustu, jak už zajímavých charakterů, tak charkterů, které jenom překážejí, ne to se říct nedá. Tady se jenom málo kdy najde postava, která by nějak překážela. To, co se mi zde, ale převelice líbilo, byl dessing postav, každá postava měla, nějaký ten rys, který dokonale charkterizoval, povahu, nebo něco, co vás na té postavě jedndouše upoutalo. Vezmeme si asi jednu z těch nejznámějších postav a to je muž bez tváře. Muž, co nosí masku, přesto tlamu má někde až pod tou maskou. Osoba, kterou si většina lidí zamilovala a stala se takovou známější. A to nejenom kvůli, působivému a osobitému vzhledu. Ne vážně, kdo by udělal tak jedoduchý dessing, nějaké své postavě? Málo lidí. A taky tomu, že on tomu fakt moc nenamluví, spíše vůbec.


Ale vraťme se k dějové lince. Jakmile totiž Chihiro začne pracovat u staré báby, čarodejnice, která mimochodem vlastní obří nemluvně. Můžeme jenom teorizovat, jak to přišlo na svět, asi stejně jako Big Mom. Záhada světa. Zde se Chihiro potká s Hakuem, neboli máme zde lásku. Která se najde všude, tentokrát lásku dvou dětí. Chihiro, která se snaží zachránit své rodiče z prokletí a Haku, který neví odkut je, jak se zde ocitil, či zda vůbec existuje. Musím uznat, že při tvorbě tohodle, stejně jako ostatní "Ghibliovek", jak to někteří nazývají. Ale přesto zde máme lehce pokulhávající děj, který ne na každého udělá dojem. Chvíli se zdá, že Chihiro rodiče chce opravdu zachárnit a po chvilce váhá a děj se nikam nehýbe. Což, člověka, který má velice rád rychle pohybující děj, zas tak moc neoslní, ale co s tím, že?


Chihiro, to je kapitola sama o sobě. Její povaha, Kaneki, jo to je to správné slovo. Proměnilivá, chvíli se tváří strašně odvážně, po druhé je zase někde v koutě. Ano dítě, to je něco co se chápe. Děti jsou, jiný. Ale první část být ustrašená a další zase strašně moc odvážná. Řekněme nevadila by mi, kdyby byla Chihiro odvážná, přesto v jejich očí byl cítit strach a věřte, někteří lidé to umí skvěle vystihnout. Ale odvážná, bez strachu proti osobě, o které ví, že nemá šanci a následně se před tou osobou klepe strachy, řekněme, to bylo něco, co mi tak strašně moc vadilo, místy se dalo překousnout, ale místy to bylo lehce podivné. Na druhou stranu, slzy se u ní nikdy neviděli.

Zkráceně. Po dějové stránce, místy pokulhávající, se dá říct, že je to solidní a možná i více. Pokud si to člověk pustí, nemá co ztratit. Cesta do fantazie je něco, co si pozornost lidí zaslouží oprávněně. Studio Ghibli, zde udělalo pořádný kus práce, přičtněme k tomu pořádný soundtrack a není se čeho bát, tenhle film vás nemůže zklamat. A jako každý i tenhle má dobrý konec, leč otevřený. Vyvolá spoustu otázek, zda se to opravdu stalo, nebo co se stalo. A nedná se jinak, než teorizovat, o tom, co se vlastně stalo. Co bylo potom, co se stalo.

Hodnocení:
8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama